Програмиране с Python » Форуми » Общи въпроси

Проект "Матрици"

(34 posts)

  1. dg
    Member

    Намиране на обратна матрица, адюнгирано количество на даден елемент или ранг на матрица например?

    Posted 5 years ago #
  2. tonchev
    Member

    Още едно предложение: намиране на собствени стойности и собствени вектори на матрица.

    А и между другото, в теорията на матриците, адюнгирано количество се дефинира не само за елементи, ами и за цели минори (идеята е същата - задраскват се редовете и стълбовете, които съдържат елементи на минора и след това се пресмята детерминантата)

    Posted 5 years ago #
  3. petio
    Member

    Привет, аз малко късно се сетих, но все пак надеждата за отговор умира последна. Въпросът ми е свързан със сериализацията. Написахте, че условието, чрез което ще се ползват функциите stream_in(fp) и stream_out(fp, m) е потокът fp да има аналогични функции read() и write() като class file. Но фукцията read() на class file връща целият файл, докато аз до колкото разбрах на всяко извикване на stream_in(fp) трябва да връща една инстанция. Т.е. ако да речем потокът ни е всъщност файл, и fp ни е файлов обект, то само 1ят read() ще прочете всичко от файла, инфото трябва да се пази в някаква член променлива/списък и после да се итерира по нея? Но това пък не виждам как ще стане защото всъщност всеки път при извикване на stream_in(fp) ще трябва да се подава нов файлов обект и да се помни до кое четене е стигнато за да се вземе текущия обект, което ми се струва доста неефективно.
    Както вече писахте, можем да позлваме pickle, който пък има съответно load и loads, като на втората функция трябва да подаваме стринг. Ако позлваме load то трябва да укажем от кой файл да се чете поредния dump и това би реализирало условието в задачата, но все пак в нея се говори за функциите read() и write() и различни потоци, а не само файлови потоци, с които работи load().
    Бих желал да помоля за малко разяснения ако е възможно.

    Posted 5 years ago #
  4. Принципно, идеята е описаната в условието. Ако приемем, че там не е достатъчно прецизно, може да се смята, че обектът fp има функциите, които са ви удобни за четене/писане (не само read/write).

    Posted 5 years ago #

RSS feed for this topic

Reply

You must log in to post.